BAR

Türklük Bilimi Araştırmaları

The Journal of Türklük Bilimi Araştırmaları is indexed by ULAKBİM-Sosyal Bilimler Veri Tabanı, MLA Modern Language Association, CSA Sociological Abstracts, LLBA Linguistics and Language Behavior Abstracts, EBSCO Academic Complete Search.

Son Sayılar

 • TAKDİM

    (34)

    BİLİM ETİĞİ

  Değerli bilim insanları,

  Dergimiz Türklük Bilimi Araştırmaları (TÜBAR), elinizdeki sayısıyla 18. yılını tamamlamış oluyor. 18 yılda her bir sayı; hazırlayanlara, basılıncaya kadar mide krampları, basılınca her sıkıntıyı unutturan ve âdeta gençleştiren gönül huzuru yaşatmıştır. TÜBAR’ın mutfağındaki herkes, “Ben işimi aksatırsam bu dergi çıkmaz.” sorumluluğuyla, “Benim emeğim deryada damla bile değil!” mütevazılığıyla çalışmıştır.

  Türkiye’de resmî kurumların, üniversitelerin bilimsel dergi çıkarma rolleri dumura uğramıştır. Bilenler bilir, araştıranlar görür ki bazı üniversite dergilerinde aynı sayıda aynı isimle beş yazı birden yayımlanabilmiş, kişilere unvan kazandırabilmiştir. Fakat ilgili yazıların bilim hayatına ne kazandırdığını ne siz sorun ne ben söyleyeyim… Bu davranış tarzını “bilim etiği”nin neresinde görmek gerekir?

  Bütün bunlara rağmen eskiden resmî kurum dergilerinin az da olsa bir ciddiyeti bulunduğunu teslim etmeliyiz. Sonraki yıllarda ULAKBİM, konuya bir çeki düzen vermek maksadıyla dergilerin taranabilmesi için yılda en az iki sayı olmak üzere, en az iki yıl yayın yapma şartı getirdi. Bazıları, güya kurala uygun duruma geldiklerini ispat için, tek sayı hacminde dergiyi 1-2, 3-4 şeklinde gösterdiler. Üstelik hepsi aynı yıl çıkan sayılara, daha önceki yıllarda çıkmış muamelesi yapma açıkgözlülüğü de maharet saydılar. Dergiyi ele geçirenler sözüm ona akademik unvan kazandılar, kurumun parası çarçur edilse de… Bu davranış tarzının “bilim etiği” ile ilgisi kurulabilir mi?

  Günümüzde bu suiistimal, elektronik dergi avantajı ile daha ileri boyutlara taşınmıştır. Üç aylık her bir sayısında yüzlerce yazı yayımlayan dergiler tanırsınız. Bunlar, yayımlanışından iki yıl sonraki çalışmaları bile kaynak olarak kullanma sihirbazlığını gösterebiliyorlar. Takındıkları İngilizce isimle kendilerini “uluslararası dergi” olarak takdim edebiliyorlar. Bazı kimselerin yurtdışı yayın arzusunu sömürmek için dergilerini bir Avrupa şehrinde çıkıyor gibi gösterenler de buna aldananlar da bir aşağılık duygusu içindedirler. Bu sahtecilik, “bilim etiği” ile birlikte anılamaz!..

  Bu ayıp, ilgili kimselerin karakter zaafını göstermekle kalmıyor, alanımızın itibarını da rüzgâra savuruyor. Sosyal bilimler alanında Türkiye ile ilgili çalışma yapan yabancılar, bu zaafı Türkiye’deki bilim hayatının tamamına hâkim sanabilirler.

  TÜBAR’ın rehberi bilimsel etiktir.

  Kim nasıl davranırsa davransın bilim etiğini rehber edinen TÜBAR’ın ilkeli duruşu,onuru olmaya devam edecektir.

    10 Kasım 2013- Ankara

    Nâzım H. POLAT

   

  34. Sayı/Issue
 • TAKDİM(33)

  ZORUNLU BİR AÇIKLAMA 

  Değerli Türklük Bilimi gönüllüleri,

  Dergimiz Türklük Bilimi Araştırmaları, elinizdeki 33. sayısıyla, 17 yılı geride bırakıp 18 yaşına ayak basmıştır. Kasım 1995’te kurulup 1996’da yayımlanmaya başladığında belirlenen yayım çizgisi, bugüne kadar bir kırılmaya uğramadan devam etmiştir. Başlangıçtaki hazırlık dönemi dışında yayım aralığında hiçbir aksama görülmemiştir.

  Başlangıçtaki sayılarında yazıların seçimi, Yayın Kurulu tarafından yapılıyordu. Daha sonra ulusal nitelikte “hakemli dergi” sürecine girildi. Bu seviyede de rüştünü ispatlayınca artık “uluslararası hakemli dergi” hüviyetini aldı. Dergimiz hâlen, bu hüviyetini güçlendirerek yoluna devam etmektedir.

  33. Sayı/Issue
 • TAKDİM

  (32)

  18. YILINDA TÜBAR 

  Değerli Türklük bilimi gönüllüleri,17 yıldan beri aksamadan yılda iki sayı yayımlanan Türklük Bilimi Araştırmaları (TÜBAR), 32. sayıya ulaştı, 17 yaşını tamamladı.

  Türklük bilimi ve sosyal bilimlerin diğer alanlarında yayın yapan dergi sayısının çoğalması, son derece sevindiricidir. Fakat bu arada hakemli dergi olma şartlarını sürdüremeyen bazı dergilerin şartları kendilerine uydurmanın yolunu buldukları da gözden kaçmamaktadır. Herhangi bir alana verilebilecek en büyük zarar, yapılabilecek en büyük kötülük, ciddiyetsizliktir, işi sulandırmadır. Bu durum, Türkiye’deki bilimsel dergiciliğe karşı güven aşınmasına sebep olur. Söz konusu dergilerin yaptığı budur.

  Türklük Bilimi Araştırmaları (TÜBAR) ilk sayıdaki amatör heyecanıyla, teknik ve bilimsel bakımdan ulaştığı seviyeyi daha ilerilere taşımak isteyen profesyonel anlayışıyla yayınını sürdürecektir.

   Yazıların hakemden geçme sürecini biraz kısaltabilmek maksadıyla, yazı gönderecek olanlara, vurgulayarak belirtmek istediğimiz iki nokta var:

  1. İstenen şekil özelliklerini mutlaka yerine getirmeleri,

  2. Türkçe “öz” ile yabancı dildeki “öz”ün birbirine mutlak uyumu.

  TÜBAR’ın Yazı İşleri Müdürlüğü fedakâr arkadaşlarımız Doç. Dr. Hikmet Koraş ve Yrd. Doç. Dr. Ramis Karabulut tarafından yürütülüyordu. Bugüne kadar derginin düzenli biçimde çıkması için elinden gelen her türlü özveriyi göstermiş olan ve bundan sonra aynı ruhla çalışacağına inandığım aziz arkadaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Bu görevi artık Prof. Dr. M. Fatih Köksal ve Doç. Dr. Salahaddin Bekki devralmışlardır. Hedefe yaklaşırken Sayın Köksal ve Sayın Bekki’den TÜBAR ailesi olarak, beklentimiz büyüktür. TÜBAR’ın önündeki hedef, aslında çoktan hak ettiği AHCI ve SSCI kapsamına girmektir. Kendilerine başarılar diliyoruz.  

  11 Kasım 2012- Ankara

  Nâzım H. POLAT

  32. Sayı/Issue
powered by negetics

GİRİŞ FORMUISSN 1300-7874