BAR

Türklük Bilimi Araştırmaları

The Journal of Türklük Bilimi Araştırmaları is indexed by ULAKBİM-Sosyal Bilimler Veri Tabanı, MLA Modern Language Association, CSA Sociological Abstracts, LLBA Linguistics and Language Behavior Abstracts, EBSCO Academic Complete Search.

Son Sayılar

 • TAKDİM

  (35)

  YAYIN ÇİZGİSİNDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  Değerli bilim insanları,

  Türklük Bilimi Araştırmaları (TÜBAR), elinizdeki 35. sayısıyla 19. yaşını da yarıladı. Bu istikrarlı yürüyüş çok sevindirici olmakla beraber, sürdürülebilirlik de gerektirmektedir. “Sürdürülebilir” bir çizgiye yerleşebilmek maksadıyla dergimiz, bir sonraki sayısıyla yani 19. yılını bitirirken, bazı değişiklikler planlamaktadır. Bunlar  -hiç şüphesiz-  Yayın Kurulu’nun kararlarıyla şekillenecektir. Fakat mutlaka gündeme alınacak olan sorular şöyle sıralanabilir:

  1.   TÜBAR’ın yayın çizgisi: bugüne kadar yayımlanan yazılar TÜBAR’ı nasıl bir alan içinde gösteriyor? Bu alan, derginin taahhütleriyle tam uyumlu mudur?

  2.   Aynı alanlarda yayın yapan dergilerle ortak ve farklı yönleri nelerdir?

  3.   Mevcut hâliyle TÜBAR’ın  -bir süreli yayın olarak-  güçlü ve zayıf yönleri nelerdir?

  4.   Gelinen nokta, gelecekte ne tür yayınlar yapmamızı gerektiriyor?

  5.   TÜBAR’ın genel ağ (internet) sitesi, ihtiyaca kâfi mi? Ne gibi yenileştirmelere ihtiyaç var?

  Yayın Kurulu, bu hususlarda okuyuculardan, bilim camiasından gelecek istek ve önerilere açıktır.

  Bu arada, uzun süredir değişmeyen Yayın Kurulu’nda yenilenme de bir gerekliliktir.

  15. sayıdan itibaren her beş sayıda bir verilen “TÜBAR Yazılar Dizini”, 40. sayıda da başlangıçtan itibaren yayımlanan bütün yazıları içerecektir. Fakat yazılar dizininin büyük hacme ulaşmasından dolayı, daha sonrakiler,  sadece 40. sayıdan sonrasına ait olacaktır.

  Her sayıda, bir öncekini aşmak ve daha iyiye ulaşmak arzusuyla...

  1 Mayıs 2014- Ankara

  Nâzım H. POLAT

  35. Sayı/Issue
 • TAKDİM

    (34)

    BİLİM ETİĞİ

  Değerli bilim insanları,

  Dergimiz Türklük Bilimi Araştırmaları (TÜBAR), elinizdeki sayısıyla 18. yılını tamamlamış oluyor. 18 yılda her bir sayı; hazırlayanlara, basılıncaya kadar mide krampları, basılınca her sıkıntıyı unutturan ve âdeta gençleştiren gönül huzuru yaşatmıştır. TÜBAR’ın mutfağındaki herkes, “Ben işimi aksatırsam bu dergi çıkmaz.” sorumluluğuyla, “Benim emeğim deryada damla bile değil!” mütevazılığıyla çalışmıştır.

  Türkiye’de resmî kurumların, üniversitelerin bilimsel dergi çıkarma rolleri dumura uğramıştır. Bilenler bilir, araştıranlar görür ki bazı üniversite dergilerinde aynı sayıda aynı isimle beş yazı birden yayımlanabilmiş, kişilere unvan kazandırabilmiştir. Fakat ilgili yazıların bilim hayatına ne kazandırdığını ne siz sorun ne ben söyleyeyim… Bu davranış tarzını “bilim etiği”nin neresinde görmek gerekir?

  Bütün bunlara rağmen eskiden resmî kurum dergilerinin az da olsa bir ciddiyeti bulunduğunu teslim etmeliyiz. Sonraki yıllarda ULAKBİM, konuya bir çeki düzen vermek maksadıyla dergilerin taranabilmesi için yılda en az iki sayı olmak üzere, en az iki yıl yayın yapma şartı getirdi. Bazıları, güya kurala uygun duruma geldiklerini ispat için, tek sayı hacminde dergiyi 1-2, 3-4 şeklinde gösterdiler. Üstelik hepsi aynı yıl çıkan sayılara, daha önceki yıllarda çıkmış muamelesi yapma açıkgözlülüğü de maharet saydılar. Dergiyi ele geçirenler sözüm ona akademik unvan kazandılar, kurumun parası çarçur edilse de… Bu davranış tarzının “bilim etiği” ile ilgisi kurulabilir mi?

  Günümüzde bu suiistimal, elektronik dergi avantajı ile daha ileri boyutlara taşınmıştır. Üç aylık her bir sayısında yüzlerce yazı yayımlayan dergiler tanırsınız. Bunlar, yayımlanışından iki yıl sonraki çalışmaları bile kaynak olarak kullanma sihirbazlığını gösterebiliyorlar. Takındıkları İngilizce isimle kendilerini “uluslararası dergi” olarak takdim edebiliyorlar. Bazı kimselerin yurtdışı yayın arzusunu sömürmek için dergilerini bir Avrupa şehrinde çıkıyor gibi gösterenler de buna aldananlar da bir aşağılık duygusu içindedirler. Bu sahtecilik, “bilim etiği” ile birlikte anılamaz!..

  Bu ayıp, ilgili kimselerin karakter zaafını göstermekle kalmıyor, alanımızın itibarını da rüzgâra savuruyor. Sosyal bilimler alanında Türkiye ile ilgili çalışma yapan yabancılar, bu zaafı Türkiye’deki bilim hayatının tamamına hâkim sanabilirler.

  TÜBAR’ın rehberi bilimsel etiktir.

  Kim nasıl davranırsa davransın bilim etiğini rehber edinen TÜBAR’ın ilkeli duruşu,onuru olmaya devam edecektir.

    10 Kasım 2013- Ankara

    Nâzım H. POLAT

   

  34. Sayı/Issue
 • TAKDİM(33)

  ZORUNLU BİR AÇIKLAMA 

  Değerli Türklük Bilimi gönüllüleri,

  Dergimiz Türklük Bilimi Araştırmaları, elinizdeki 33. sayısıyla, 17 yılı geride bırakıp 18 yaşına ayak basmıştır. Kasım 1995’te kurulup 1996’da yayımlanmaya başladığında belirlenen yayım çizgisi, bugüne kadar bir kırılmaya uğramadan devam etmiştir. Başlangıçtaki hazırlık dönemi dışında yayım aralığında hiçbir aksama görülmemiştir.

  Başlangıçtaki sayılarında yazıların seçimi, Yayın Kurulu tarafından yapılıyordu. Daha sonra ulusal nitelikte “hakemli dergi” sürecine girildi. Bu seviyede de rüştünü ispatlayınca artık “uluslararası hakemli dergi” hüviyetini aldı. Dergimiz hâlen, bu hüviyetini güçlendirerek yoluna devam etmektedir.

  33. Sayı/Issue
powered by negetics

GİRİŞ FORMUISSN 1300-7874